Norskamine on sageli uneapnoe sümptom. Uneapnoe on potentsiaalselt ohtlik uneaegne hingamishäire, mida iseloomustavad korduvad hingamispausid magamise ajal. Kuid kas norskamine osutab alati uneapnoele?

Vancouveri Une- ja Hingamiskeskuse andmetel norskab hinnanguliselt 30% üle 30-aastastest inimestest ja 40% üle 40-aastastest inimestest. Ligikaudu 28 protsenti kogu norskavast populatsioonist kannatab ka uneapnoe all.
Kui Teile on öeldud, et norskate palju, on soovitav konsulteerida oma raviarstiga ja uurida, kas Teil võib olla uneapnoe tekkimise oht.
Kuid arstid rõhutavad, et on ka teisi tegureid, mis võivad põhjustada valju norskamist.

Nõrgad kurgulihased
Los Angeles´e kõrva-, nina- ja kurguarst dr. Murray Grossan märgib, et nõrgad kurgulihased võivad viia hingamisteede ahenemise ja sulguseni une ajal ja põhjustada norskamise kakofooniat.

Logopeedid kasutavad harjutusi kurgulihaste tugevdamiseks ja treeningu tulemusel vähem rasva sisaldava pehme kurgukoe jäigamaks muutmiseks. Takistusele vastu puhumine võib olla terapeutiline. Igasugune jõuline puhumine, näiteks pasuna mängimine või õhupalli täispuhumine, tugevdab kurgulihaseid ja vähendab norskamist.

Abiks võib olla ka laulmine.
Suurbritannia Exeter´i ülikooli teadlased leidsid, et 20-minutiline laulmine päevas võib norskamist märkimisväärselt vähendada. “Laulmine võib kurgulihaseid tugevamaks muuta,” ütles Grossan.

Ninaots
Teie ninas on klapp, mis paikneb kohas, kus ninaots ühineb ninaluuga. “Lapseeas on ninaots kõrgel ja pärani lahti,” sõnas dr. Grossan, "kuid vananedes langeb ninaots alla."

"Mida madalam on ots, seda rohkem takistab see hingamist une ajal," märkis dr. Grossan ja soovitas hingamisteede avamiseks ninaotsa tõstmise mitte-kirurgilist meetodit: kinnitage 10 cm pikkune ja 1 cm laiune meditsiinilise teibi riba ninaotsa alumisele küljele. “Viige teip üle nina esiosa silmade vahelisse piirkonda. Hingamisteede avamiseks kergitage ettevaatlikult ninaotsa ja seejärel kinnitage teip.“

Nina- või kurguinfektsioonid
Ninainfektsioonide tulemusel tursub sageli kurgukude, eriti kurgu tagasein ja küljed, kus asuvad mandlid. "Kui mandlid paisuvad, mõjutab see ülemisi hingamisteid ja kutsub esile norskamise," ütles dr. Grossan.

Selle vastu aitab massaaž ja loputamine. Koduraviseadmed, mis kasutavad sooja kraanivett ja tekitavad pulseeriva voo, loputavad tõhusalt mandleid ja masseerivad neid. "Massaažitoiming vähendab paistes kurgukoe suurust ja aitab sel taas pringiks muutuda," sõnas dr. Grossman.

Kõver vahesein
Washington D.C. näoplastikakirurg dr. Houtan Chobaki märkis, et kõver või kaldu ninavahesein on üks levinumaid hingamisteede sulguse põhjustajaid, mis vallandab norskamise.

Operatsioon on parim võimalus avamaks ninakäike ja vähendamaks norskamist, mis on seotud luu ja/või kõhre ehituse iseärasustega. “Isegi noored saledad patsiendid võivad norsata. Ja kui neil ei ole uneapnoed, aitab neid kõige paremini ninaoperatsioon.“