Pärast kuude või isegi aastate pikkust ebakvaliteetset ja katkendlikku und ning päevast unisust, väsimust ja ärrituvust on Teil diagnoositud uneapnoe - potentsiaalselt ohtlik uneaegne hingamishäire, mille puhul inimese hingamine seiskub korduvalt magamise ajal. Mis edasi saab?

Hea uudis on see, et uneapnoe on ravitav ning tänu CPAP uneravi seadmele ja mõnele elustiili muudatusele võite jälle nautida täielikku ööund.

Enam kui 22 miljonil ameeriklasel on uneapnoe. "Vähem kui 10 protsenti neist on diagnoositud ja saavad ravi," ütles norskamise ja uneapnoe ekspert dr. Johnathan Greenburg. "Norskamine ja ülekaalulisus on obstruktiivse uneapnoe diagnoosi võimalikkuse väga tugevad näitajad."
Kõige täpsem viis uneapnoe diagnoosimiseks on WebMD andmetel polüsomnograafia ehk uneuuring, kas laboris või kodus.

Kui Teil on diagnoositud uneapnoe, soovitab arst raviprogrammi, mis hõlmab tõenäoliselt CPAP (pideva positiivse hingamisteede rõhu) seadme kasutamist koos nina või nina-suu maskiga. Pidev õhuvool hingamisteedes hoiab ära kasutaja korduvad ärkamised öö jooksul ja võimaldab saavutada sügavaid unetsükleid, mis hoiavad ära väsimuse päevasel ajal.

"Patsiendid peaksid teadma, et mitte iga ravi ei toimi iga patsiendi jaoks ning obstruktiivse uneapnoe ravi on sama mitmetahuline kui seisund ise. Vaja võib minna sünergiliselt erinevaid lähenemisviise, et saavutada dokumenteeritud terapeutilisi tulemusi," ütles dr. Claudia Camelia Cotca , DDS, MPH, Washingtoni Hambaravi ja Laserkirurgia Instituudist.

Siiski, igaöine CPAP seadme kasutamine uneapnoe korral pakub lisaks heale unele ka muid hüvesid, sealhulgas südameinfarkti ja insuldi riski vähenemist, madalamat vererõhku, rohkem energiat ja tähelepanuvõimet päevasel ajal ning paremat elukvaliteeti üldisemalt.

Kuigi CPAP on kõige tõhusam meetod uneapnoe sümptomite vähendamiseks või isegi kõrvaldamiseks ning ravivalikute kuldne standard, võib CPAP seadmega koos või selle asemel kasutada ka muid ravimeetodeid. Dr. Cotca teeb tihedat koostööd uneravi arstidega, et tuvastada hambaraviseadeid, mis aitavad korrigeerida lõualuu asendit ja suurendada õhuvoolu ning hapniku juurdepääsu kopsudesse.
Teised uneapnoe ravimeetodid (vastavalt Rahvusliku Terviseinstituudi andmetele), mida võib kasutada koos CPAP´i või hambaraviseadmetega, hõlmavad pehme suulae või kurgunibu operatsioone, ravimeid ja elustiili muutusi, sealhulgas kaalu kaotamist ja suitsetamisest loobumist.

Positiivsed sammud, mida saate ette võtta pärast uneapnoe diagnoosi saamist.
  • Arutage unega seotud kaebusi ja sümptomeid oma raviarstiga.
  • Valige ravi, mis on teie mõlema arvates parim, ja katsetage. Ärge kartke otsida muid võimalusi, kui valitud meetod ei tööta.
  • Vältige alkoholi, unerohutablette ja rahusteid, eriti enne magamaminekut, kuna need lõdvestavad kurgulihaseid ja võivad häirida hingamist.
  • Ärge tarbige kofeiini ja toekaid eineid 2 tundi enne magamaminekut.
  • Hoidke regulaarselt kinni unegraafikust. Unerutiinist kinnipidamine aitab Teil paremini lõdvestuda ja magada.
  • Magage külje peal. Vältige selili magamist, kuna raskusjõu tõttu on tõenäolisem, et keel ja pehmed koed langevad tahapoole ja takistavad õhuvoolu hingamisteedes.